توسعه محصولات کشاورزی با روش گلخانه ای در ایران

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

ایران؛ صاحب سه دهم درصد گلخانه های جهان !!!

یکی از راههای صرفه جوئی در مصرف آب در این سالهای خشک و کم باران استفاده از کشاورزی گلخانه ای و آبیاری قطره ای است.دوم کاشت گیاهان کم آب و در شش ماهه پائیز و زمستان که هوا سرد و مرطوب است و گیاه به آب چتدانی نیاز ندارد.جایگزین کشت های بهاره و تابستانه پر مصرف مانند برنج.چغندر.ذرت. و نی شکر می باشد.
خبرگزاری شبستان:کشورمان برای توسعه فعالیت های کشاورزی خود و پرورش محصولات کشاورزی بهتر و کارآمدتر نسبت به ایجاد گلخانه ها در سطح کشور اهتمام داشته است تا جایی که امروز سه دهم درصد گلخانه های جهان در ایران قرار دارد.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: گلخانه محلی برای کشت گیاهان است، که به وسیله پوشش‌های شفاف پوشیده شده‌است. پوشش گلخانه یاعث ایجاد اثر گلخانه‌ای و محبوس شدن انرژی خورشیدی درون گلخانه می‌گردد. گلخانه‌ها که از نظر اندازه متغیرند گیاهان را از سرمای بیش از حد زمستان یا گرمای بیش از حد تابستان حفظ می‌کنند. در سالهای اخیر به این ابزار توجه ویژه ای در حوزه کشاورزی شده است تا با ایجاد و توسعه گلخانه ها بخشی از تولیدات کشاورزی یک کشور در این بخش انجام شود.

 

بنابراین گزارش، کشورمان نیز برای توسعه فعالیت های کشاورزی خود و پرورش محصولات کشاورزی بهتر و کارآمدتر نسبت به ایجاد گلخانه ها در سطح کشور اهتمام داشته است تا جایی که امروز سه دهم درصد گلخانه های جهان در ایران قرار دارد. ایرنا در این رابطه به نقل از سیدمحمد کیایی، مدیرکل دفتر گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی نوشته است: "تنها سه دهم درصد گلخانه های دنیا از آن ایران است و کشورمان حدود یک درصد تولید کشت گل و گیاه جهان را دارد این در حالی است که کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک زمین قرار دارد. با توجه به کاهش نزولات آسمانی و برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی باید به افزایش فراوان تولید نهال و بوته در واحد سطح و کشت در واحدهای گلخانه ای روی آورد به همین جهت حرکت به سمت کشتهای متراکم و گلخانه ای از طرحهای مهم این وزارتخانه در چارچوب اقتصاد مقاومتی است."

 

این گزارش می افزاید: طرح حرکت به سمت کشتهای متراکم و گلخانه ای با هدف مصرف بهینه و صرفه جویی آب در افق 1404 انجام می شود و مطالعات نشان داده با انتقال خیار و گوجه فرنگی از فضای باز به فضای گلخانه سه میلیارد مترمکعب آب صرفه جویی می شود و این اقدام عرصه ای بیش از 200 هزار هکتار از زمینهای کشاورزی را آزاد می کند. همچنین قرار است طی برنامه 10 ساله کشت گلخانه ای در کشور 48 هزار و 355 هکتار توسعه یابد.

 

یادآور می شود: پنج هزار و 300 هکتار از فضای گلخانه های موجود نیز در قالب برنامه 10 ساله بازسازی و نوسازی می شود و همچنین اجرای 40 هزار هکتار کارهای زیربنایی و زیرساخت مجموعه گلخانه مدنظر است. مساحت گلخانه ها در جهان 3.1 میلیون هکتار است و بر اساس آمار پارسال سطح زیر کشت گلخانه های ایران حدود 10 هزار هکتار بوده است.

صندوق توسعه محصولات کشاورزی,توسعه صادرات محصولات کشاورزی,موانع توسعه صادرات محصولات کشاورزی,مقالات توسعه صادرات محصولات کشاورزی,...
نویسنده : بازدید : 11 تاريخ : يکشنبه 21 شهريور 1395 ساعت: 19:03