ال نینو . و لا نینو چیستند؟

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

پاییز و زمستان خشک در راه است. این خلاصه خبری است که مرکز اقیانوس‌شناسی آمریکا در آستانه ورود به نیمه سرد‌ سال منتشر کرده است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود بعد از وقوع «ال‌نینو» در ‌سال گذشته و افزایش چشمگیر بارندگی، امسال پدیده «لانینو» سالی کم‌بارش را به دنبال بیاورد. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که‌ سال آبی جدید در ایران خشک و بی‌بارش شروع شده است.

براساس گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران در نخستین هفته‌ سال آبی ٩٦-٩٥، ٥ حوضه از ٦ حوضه آبریز اصلی کشور بدون بارش گزارش شده‌اند. هدایت فهمی؛ معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو دراین‌باره به «شهروند» توضیح می‌دهد: گرچه لانینو در آمریکای‌شمالی گزارش شده، اما این پدیده جوی مانند ال‌نینو سایر نقاط کره‌زمین را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و وزارت نیرو هم برای امسال‌ سال کم‌بارشی را پیش‌بینی کرده است.

او ادامه می‌دهد: در پدیده ال‌نینو با پدیده «ترسالی» مواجه بودیم و سیلاب‌ها و بارش‌های ناگهانی زیادی در سراسر نقاط جهان رخ داد که ایران نیز از این وضع مستثنی نبود و چنانکه شاهد بودیم، در زمستان و بهار ٢٠١٥ و ٢٠١٦ میزان بارش‌هایی که در اغلب ایستگاه‌های ثبت بارش کشور اندازه‌گیری شده بود، درحد میانگین کشوری و بالاتر بود. علاوه براین، سیلاب‌های ناگهانی درکشور به وقوع پیوست که مطابق با تعریف پدیده ال‌نینو بود. فهمی با تأکید بر این‌که این موضوع برای کشور خشکسال ایران اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند، به «شهروند» گفت: مطابق با پیش‌بینی‌های وزارت نیرو که بعد از نشست‌های کارشناسی با سازمان هواشناسی انجام شده است، در ‌سال آبی پیش‌رو احتمال کاهش حدود ٢٠‌درصدی بارندگی‌ها نسبت به میانگین بلندمدت وجود دارد و این کم‌بارشی بیشتر مناطق شرقی و غربی کشور را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

لانینو بیشتر از نیمی از زمین را در برمی‌گیرد
پس از وقوع «ال‌نینو» در ‌سال گذشته و وقوع سیلاب‌های مخرب و ناگهانی امسال باید منتظر «لانینو» و سردی همراه با خشکی هوا باشیم. مرکز ملی اقیانوس‌شناسی آمریکا NOAA درشرایطی که در آستانه ورود به فصل سرد ‌سال ٢٠١٧-٢٠١٦ قرار گرفته‌ایم، نسبت به بروز پدیده‌ای جوی در آمریکای‌شمالی و سپس سیر آن به دیگر نقاط جهان خبر داده است. «لانینو» اثراتی متضاد با ال‌نینو دارد و در واقع به خاطر تغییرات اقلیم زمین رخ می‌دهد. در این پدیده که بخش مرکزی و شرقی استوایی اقیانوس آرام را تحت‌تأثیر قرار داده، آب سردتر از حالت طبیعی می‌شود و این تغییر دمای اقیانوسی موجب بروز سردی بیشتر هوا درخشکی و کاهش بارش‌ها می‌شود. معمولا در سال‌هایی که پاییز و زمستان از بروز «لانینو» متأثر می‌شوند، نباید انتظار ترسالی و بارش‌های مناسب داشته باشیم بلکه با کاهش بارش‌ها و ازطرف دیگر سردی بیشتر هوا مواجه می‌شویم.

این موضوع درحالی رخ می‌دهد که مرکز ملی اقیانوس‌شناسی آمریکا بار دیگر در تاریخ ٩ جولای ٢٠١٥ اعلام کرد که احتمال وقوع پدیده بزرگ مقیاس «ال‌نینو» در زمستان ٢٠١٦-٢٠١٥  وجود دارد. ال‌نینو که درواقع پدیده متضاد لانینو است،‌ سال پربارش و سیلاب‌های ناگهانی را رقم زده بود. گزارش‌های مرکز ملی اقیانوس‌شناسی آمریکا نشان می‌داد که دامنه پوشش ال‌نینو ٩٠‌درصد است و درواقع تقریبا تمام کره‌زمین را در برمی‌گیرد. این درحالی است که در برگیری پدیده لانینو ٥٥ تا ٦٥‌درصد گزارش شده است.

ال نینو,النینو چیست,النینو و لانینو,ال نینو در ایران,النینو ایران,ال نینو و لانینا,النینو مودوکی,ال نینو 93,ال نینو فرناندو تورس,ال نینو به زبان ساده,...
نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : دوشنبه 12 مهر 1395 ساعت: 22:34