نعمت های خدادادی در دیار کویری کرمان

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

کرمان، این دیار پر از ظرفیت و نعمت های خدادادی و با طبیعتی چهار فصل، فرصت منحصر به فردی برای استفاده از انرژی های پاک در اختیار دارد که بسیار بی نظیرند و در راه توسعه و پیشرفت می توانند مسیر را هموار کنند.

این استان به عنوان استانی پیشرو در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی، با 300 روز آفتابی و قرار گرفتن در ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی کشور و هدایت و حمایت دولت های یازدهم و دوازدهم در تسهیل سرمایه گذاری، در بخش سرمایه گذاری انرژی پاک در کشور رتبه ممتازی را به دست آورده و این جایگاه به همت همه مسئولان و دلسوزان این دیار باید ارتقاء یابد.
اینکه طبق مصوبه دولت، دستگاه های اجرایی ملزم شده اند که 20 درصد برق مورد نیاز خود را از انرژی های تجدیدپذیر تامین کنند، نشان می دهد که در این حوزه نه تنها در کرمان بلکه در سطح کشور ظرفیت های بسیار خوبی وجود دارد که تاکنون مورد کم توجهی قرار گرفته اند و از سوی دیگر، دولت تدبیر و امید با شناخت دقیق از ظرفیت ها، زمینه را برای استفاده از آنها فراهم آورده است.
در ماه های اخیر با افتتاح نیروگاه 20 مگاواتی انرژی خورشیدی در ماهان با حضور وزیر نیرو و استاندار کرمان و نیز با افتتاح 17 نیروگاه خورشیدی خانگی در کوهبنان و افتتاح 54 نیروگاه خورشیدی پنج کیلوواتی در استان طی روزهای اخیر، تلاش شده که از این نعمت الهی به دیار کویری اما سرشار از ظرفیت کرمان بهره برداری بیشتری انجام شود.
برنامه ریزی برای احداث 2 هزار نیروگاه خورشیدی برای خودکفایی مددجویان کمیته امداد و امضای تفاهم نامه ساخت 2 هزار سامانه خورشیدی فتوولتائیک پنج کیلوواتی در کهنوج از جمله اقداماتی است که در این استان اجرایی شده تا ضمن استفاده از ظرفیت های خدادادی این سرزمین، خانواده های محروم و نیازمند نیز بتوانند از این رهگذر درآمدی کسب کرده و به توانمندی برسند.
اکنون که جایگاه این استان در زمینه انرژی خورشیدی دست نیافتنی تر از گذشته شده است، با امضای قرارداد احداث نیروگاه 2 هزار مگاواتی طی 10 سال آینده در استان کرمان، این استان افقی والا در این حوزه را به نظاره نشسته که آن را در خاورمیانه بی نظیر خواهد کرد.
بی شک کرمان که به طور متوسط روزانه 10 ساعت تابش آفتاب را دارد، با استفاده از این مزیت مهم می تواند جایگاه این استان را در بخش تامین انرژی های پاک و همچنین جلب سرمایه گذاران خارجی ارتقا بخشد و به همت دولت تدبیر و امید زمینه های این اقدامات اساسی و توسعه آفرین فراهم شده است.
ظرفیت های بالقوه انرژی های تجدید پذیر در استان کرمان این ایده را در ذهن ها متبادر می سازد که می توان از این انرژی در بخش های مختلفی از جمله خانگی، صنعتی، عمومی و سایر حوزه ها نیز استفاده کرد و از این رهگذر ضمن توسعه اشتغال و کاهش هزینه ها، به سلامت و حفظ محیط زیست نیز مسئولانه تر پرداخت.
اکنون که دولت با خرید تضمینی برق تولیدی نیروگاه های خورشیدی و سایر بسته های تشویقی، عزم جزم خود برای حمایت از توسعه انرژی های تجدیدپذیر را نشان داده است، باید با نگاه ویژه تری برای جلب سرمایه گذاری در این حوزه تلاش کرد.

خدادادی,...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : شنبه 20 آبان 1396 ساعت: 19:54