آبگرم کن خورشيدي فرشته نجات جنگل بلوط

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

آبگرم کن <strong></strong> فرشته نجات جنگل بلوط
خبرگزاري آريا- 95 آبگرم کن خورشيدي بين ساکنان 8 روستاي حاشيه جنگل در لرستان توزيع شد.
به گزارش خبرگزاري آريا، لرستان  با داشتن 1 ميليون و 200 هزار هکتار جنگل سومين استان کشور از نظر پوشش جنگلي است که 700 روستا در حاشيه جنگلهاي آن زندگي مي کنند.
بيشتر ساکنان اين روستاها به علت نبود امکانات اوليه سوخت رساني  با سوزاندان  چوب درختان  گرماي محيط و سوخت حمام خود را تامين  مي کنند .
خورشيد منبع پاکيزه و نامحدود انرژي است که مي تواند به عنوان يک منبع جانبي و يا حتي اصلي، بسياري از نيازهاي انرژي ما را رفع کند. انرژي خورشيدي مي تواند به شکل گرما در آبگرمکن خورشيدي و يا به شکل برق مورد استفاده قرار گيرد.
يکي از اقتصادي ترين شيوههاي استفاده از انرژي خورشيد، تأمين آبگرم منازل است که با استفاده از آن  مي توان آب گرم کافي براي استحمام، شستشوي لباس و ظروف را فراهم مي کند.
سالانه هزاران آبگرمکن خورشيدي درسراسر دنيا توليد و نصب مي شود.
در آبگرمکن هاي خورشيدي موجود، يک سيستم مکمل برقي و يا گازي وجود دارد که هميشه آبگرم را در دماي مناسب تأمين و در منابع ذخيره عايق شده نگهداري مي کند. آبگرمکن خورشيدي مي تواند در کارواش ها، هتل ها، رستوران ها، استخرها و حتي خشکشويي ها بکار رود.
ميزان انرژي صرفه جويي شده به عواملي از قبيل اندازه کلکتورها، حجم تانک ذخيره، بازدهي سيستم، ميزان تابش روزانه نور  خورشيد و از همه مهمتر ميزان آب گرم مصرفي بستگي دارد
معاون حفاظت و امور اراضي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري لرستان از توزيع رايگان آبگرمکن خورشيدي بين روستائيان جنگل نشين اين استان خبر داد
احمد رضا ساتياروند گفته: با هدف حفظ ذخاير ژنتيکي،  کاهش فشار بر جنگلها، جلوگيري از قطع درختان و سوق دادن روستائيان و جنگل نشينان به استفاده از انرژي هاي پاک 95 دستگاه آبگرمکن خورشيدي بين  خانواده هاي 8 روستا در شهرستانهاي خرم آباد، اليگودرز و نورآباد توزيع شد
.
طرح تغيير الگوي مصرف سوخت و حفاظت از جنگلها از برنامه هاي سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري در استانهاست و هرسال با تامين اعتبار مورد نياز از محل طرح صيانت از جنگلهاي زاگرس، لوازم نفت سوز، گازسوز و همچنين آبگرمکن هاي خورشيدي خريداري و رايگان بين روستائيان جنگل نشين توزيع مي شود.
استفاده از آبگرمکن خورشيدي 70 درصد ميزان هزينه هاي انرژي روستائيان را براي تأمين آب گرم كاهش مي دهد
مسموميّت، آتش سوزي، انفجار و برق گرفتگي ناشي از مصرف گاز و سوخت هاي مايع، جامد و برق هم به طور كاملً حذف مي شود.
نصب آبگرمن هاي خورشيدي، سالانه بيش از 1 ميليون و 600 هزار تومان در هزينه هاي روستائيان صرفه جويي اقتصادي در پي دارد.
همچنين به دليل تأثير مستقيم در کاهش انتشار گازهاي گلخانه اي به داشتن محيطي پاک کمک مي کند.
 به گفته فتحي بيرانوند مديرکل حفاظت محيط زيست لرستان، هر خانوارروستايي جنگل نشين سالانه براي استحمام خود 2 تن از چوب درختان بلوط را مي سوزاند.
نجفي مدير کل منابع طبيعي و آبخيز داري لرستان هم گفته: هزينه خريد هر آبگرمن خورشيدي 20 ميليون ريال است و به صورت رايگان در اختيار روستائيان قرار مي گيرد.

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : چهارشنبه 2 اسفند 1396 ساعت: 14:14