انرژي خورشيدي -Solar Energy : بدون عنوان

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

زاهدان - ایرنا - مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری سیستان وبلوچستان گفت: عملیات ساخت سه نیروگاه 50 مگاواتی با مشارکت کره جنوبی روز یکشنبه در منطقه زون انرژی نو میل نادر سیستان واقع در شمال این استان آغاز شد.

ماندانا زنگنه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعتبار راه اندازی این سه نیروگاه 330 میلیون دلار است که با مشارکت کره جنوبی و شرکت ایرانی انجام خواهد شد.
وی پیش بینی کرد این طرح بزرگ اقتصادی تا حدود 2 سال آینده بهره برداری شود.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک سه منطقه یا زون انرژی های نو و تجدیدپذیر بادی و خورشیدی در گراغه، میل نادر و رامشار این استان مشخص و آماده سرمایه گذاری است.
زنگنه با اشاره به محدوده این مناطق اظهار داشت: میل نادر و رامشار برای انرژی بادی به ترتیب به گستره 10 هزار هکتار و 150 هکتار و محدوده گراغه با گستره هزار هکتار برای انرژی خورشیدی مشخص شده است.
وی افزود: مشخص شدن این زون های انرژی فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران است به طوری که استعلام ها به راحتی انجام می شود.
وی بیان کرد: مطالعات نشان داده است که تمام نواحی سیستان و بلوچستان برای استفاده از انرژی خورشیدی و منطقه فلات سیستان برای استفاده از انرژی بادی از ظرفیت و توانمندی قابل توجهی در سطح کشور برخوردار است.

فرماندار شهرستان نیمروز در شمال سیستان وبلوچستان در حاشیه مراسم کلنگ زنی احداث این سه مزرعه بادی در گفت وگو با خبرنگار ایرناگفت: ساخت سه مزرعه بادی با ظرفیت 150 مگاوات با سرمایه گذاری شرکت خارجی (کره جنوبی) در منطقه میل نادر شهرستان نیمروز آغاز شد.
محمدحسن دهمرده افزود: دولت با تشویق، تسهیل و حمایت از سرمایه گذاران کشور کره جنوبی زمینه احداث سه مزرعه بادی در سطح 900 هکتار از اراضی دشت میل نادر را فراهم کرده است.
وی اظهارداشت: 330 میلیون دلار معادل هزار و 200 میلیارد تومان برای احداث این سه مزرعه بادی در منطقه سیستان از سوی شرکت کره جنوبی سرمایه گذاری شده است که در مدت 2 سال آینده به بهره برداری می رسد.
فرماندار نیمروز گفت: شهرستان نیمروز با دارا بودن 200 هزار هکتار اراضی وسیع زمینه مناسبی برای احداث نیروگاه های بادی تا ظرفیت تولید 2 هزار مگاوات برق را دارد.
وی تاکید کرد: هر مزرعه دارای 20 توربین بادی و توانایی تولید 2.5 مگاوات برق است و ارتفاع هر دکل 100 متر و طول هر پره 60 متر است.
دهمرده گفت: دولت برق تولید شده این سه مزرعه بادی را طی قراردادی در مدت زمان مشخص خریداری می کند.
فرماندار نیمروز با بیان اینکه ساخت سه مزرعه بادی در منطقه سیستان در سطح کشور منحصر به فرد است اظهارداشت: با راه اندازی این سه مزرعه بادی یک جاذبه گردشگری خوبی برای مردم ایجاد می شود.
در آیین آغاز احداث سه نیروگاه بادی معاونین اقتصادی و سیاسی استاندار سیستان وبلوچستان، امامان جمعه، فرمانداران، مسئولان، معتمدان و ریش سفیدان شهرهای پنج گانه منطقه سیستان حضور داشتند.
نیمروز به عنوان یکی از شهرستانهای پنج گانه حوزه سیستان شامل(زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز) در 210 کیلومتری شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت ژئوپلتیک خاص خود در تمامی زمینه ها به ویژه انرژی های تجدیدپذیر توانمندی و ظرفیت های بسیار ایده آلی دارد که قرار گرفتن در مسیر بادهای پر قدرت سیستان و انرژی تابشی خورشید با بیش از 6 کیلووات ساعت بر مترمربع در روز، گوشه ای از سرازیر شدن نعمات خدادادی بر این سرزمین است که با بهره گیری از آنها می توان بهترین شرایط را در منطقه به وجود آورد.
علاوه بر این، انرژی زمین گرمایی آتش فشان نیمه خاموش تفتان و بزمان، انرژی امواج اقیانوسی دریای بزرگ چابهار با ارتفاع بیش از 12 متر در فصل مونسون و انرژی بیومس منطقه کشاورزی و گاوداری های زابل، بمپور و باهوکلات ظرفیت و توانمندی بالا و قدرتمندی برای ایران اسلامی محسوب می شود.
مطالعات نشان داده است که سیستان و بلوچستان به ویژه منطقه فلات سیستان بالاترین پتانسیل استفاده از انرژی باد را داراست از این رو شواهد تاریخی نشان دهنده بهره برداری گذشتگان از این انرژی لایزال در مناطق روستایی باستانی منطقه است که هنوز آثاری از آن موجود است.
سیستان وبلوچستان اگرچه نعمت هایی نظیر نفت، گاز و جنگل های انبوه ندارد، اما نعمت های خدادادی همچون باد و تابش خورشید به این استان هدیه شده و این نعمت ها استان را به مجموعه ای بی نظیر از انرژی های نو در ایران تبدیل کرده است.
با وجود ظرفیت های فراوان سیستان و بلوچستان در زمینه انرژی های نو این استان می تواند بستر مناسبی در زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی فراهم کند به طوری که سرمایه گذاری در این بخش با توجه به نیاز کشورهای افغانستان و پاکستان به واردات برق از ایران سوددهی فراوان را برای فعالان اقتصادی به دنبال دارد.
به گفته کارشناسان، این استان با داشتن ظرفیت های فراوان در انرژی باد و سایر انرژی های تجدید پذیر می تواند هاب انرژی منطقه شود به طوری که به عنوان پهناورترین استان کشور با برخورداری از انواع انرژی های نو و تجدید پذیر مانند انرژی بادی و خورشیدی و غیره به گنجینه ای با ارزش تبدیل شده که سرمایه گذاران می توانند با برخورداری از مزیت های فراوان این نوع انرژی زمینه را برای تولید برق فراهم کنند.
همچنین با توجه به نیاز هزاران مگاواتی انرژی الکتریکی 2 کشور افغانستان و پاکستان، استان سیستان و بلوچستان می تواند با داشتن ظرفیت های فراوان در انرژی نو به ویژه انرژی باد تامین کننده نیاز این 2 کشور به انرژی باشد.
سیستان و بلوچستان کلکسیونی از انرژی های لایزال و خدادادی تجدید شونده است به طوری که کریدورهای بادی استان شامل کریدور بادهای پر قدرت سیستان، کریدر بادهای تفتان -سراوان و کریدر بادهای بزمان - دلگان است.
بادهای مداوم و پرقدرت، ثابت بودن جهت وزش باد، نزدیکی به شبکه سراسری انتقال برق کشور، وجود جاده دسترسی به منطقه، زمین های بدون معارض و قابل واگذاری، زمین های صاف با زبری زیر سه درصد، همجواری با کشورهای متقاضی برق، زمین های وسیع با قابلیت احداث بیش از 10 هزار مگاوات نیروگاه و وزش تقریبا پیوسته باد در نیمی از فصل بهار و کل فصل تابستان یعنی فصول پر مصرف برق از مهمترین ویژگی های مهم منطقه میل نادر سیستان است.


برچسب‌ها: انرژی, باد, توربین, بلوچستان, کره...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : شنبه 8 مهر 1396 ساعت: 17:11